„Za rękę weź mię, Panie”/ „So nimm denn meine hände”

Julie Katharina von Hausmann

            Autorka pieśni, Julie K. von Hausmann, urodziła się 7 marca 1826r. w Rydze, na Łotwie. Była szóstą z siedmiu córek nauczyciela o niemieckim pochodzeniu. Gdy była jeszcze dzieckiem, rodzina przeprowadziła się do Mitawy. Ojciec Julie uczył w gimnazjum i należał do zarządu miasta. Po śmierci żony wrócił do Rygi, gdzie się rozchorował i utracił wzrok. W 1859r. Julie przeniosła się   do ojca i opiekowała nim aż do śmierci w 1864r. Później przez jakiś czas nadal mieszkała w Rydze i pracowała wśród biednych.

            W młodości Julie von Hausmann zakochała się w młodym pastorze, który, będąc już jej narzeczonym, wyjechał głosić Ewangelię w Afryce. Planowali, że ich ślub odbędzie się na stacji misyjnej. W jakiś czas po wyjeździe ukochanego Julie zebrała niezbędne wizy i zaświadczenia i ruszyła w długą i uciążliwą podróż morską do mało w tych latach jeszcze znanej Afryki. Po kilku tygodniach statek dotarł do celu, ale nikt nie czekał na narzeczoną na nabrzeżu. Julie z pomocą tragarzy i przewodników dotarła na misję, gdzie czekała na nią tragiczna wiadomość. Jej narzeczony pochorował się i zmarł trzy dni przed jej przybyciem. Tego samego wieczoru Julie von Hausmann wyszła z domu i napisała pieśń „Za rękę weź mię, Panie”. Jednocześnie czuła wielki ból, ale również ogromne zaufanie do Boga, Jego prowadzenie i opiekę. Przyjaciółka Julie, Olga von Karp, znalazła kilka jej wierszy i wysłała do berlińskiego duchownego Gustava Knaka, który postanowił je wydać. Julie zgodziła się na to tylko pod warunkiem, że będą wydrukowane anonimowo, a dochody z nich pójdą na dom dziecka w Hong Kongu. „Za rękę weź mię, Panie” zostało wydane po niemiecku w 1862r. w tomie wierszy „Miablumen, Lider einer Stillen im Lande”.

            Muzyka do „Za rękę weź mię, Panie” została skomponowana przez Friedricha Silchera. Pierwotnie wykorzystano ją w 1842r. do hymnu „Wie koennt ich ruhig Schlafen”, a do tekstu Julie po raz pierwszy użyto go w 1883r. w „Grosse Missionharfe”.

            Julie von Hausmann mimo problemów ze zdrowiem (już od dzieciństwa cierpiała na silne migreny), miała wielką wiarę i talent poetycki. Opublikowała książkę oraz trzy tomy poezji. Po śmierci ojca mieszkała z różnymi siostrami w Biarvitz, we Francji, w St Petersburgu, w Rosji, w Niemczech i Szwajcarii. Od czasu do czasu pracowała jako guwernantka i razem ze swymi trzema siostrami jako nauczycielka. Po śmierci kolejnej siostry przeniosła się z najmłodszą do Vosu, w Estonii, gdzie zmarła 15 sierpnia 1901r. Gdy czytam słowa jej pieśni, myślę, że prowadzona przez Pana, którego silnie trzymała za rękę, stanęła u niebios bram.

 

 

Emilia Komraus